Najpiękniejsze otwarcie sezonu motoryzacyjnego – zapowiedź targów Auto Nostalgia 2022

Podziel się

Kilkaset zabytkowych pojazdów z najróżniejszych epok i zakątków motoryzacyjnego świata – tak jednym zdaniem można podsumować wyjątkową ekspozycję, która czeka na uczestników targów pojazdów zabytkowych Auto Nostalgia 2022. Spotkanie z retro motoryzacją zaplanowano na 23-24 kwietnia na terenie EXPO XXI w Warszawie.

Auto Nostalgia to wielkie święto klasycznej motoryzacji. Weekend, podczas którego można przenieść się o kilka dziesięcioleci wstecz i podziwiać pojazdy, królujące niegdyś  na polskich i zagranicznych drogach. Na wystawie pojawi się łącznie kilkaset samochodów i motocykli, którym towarzyszy wyjątkowy retro-klimat.

Wydarzenie będzie pierwszym tak dużym projektem po zimowej przerwie. Zabytkowe pojazdy, niespotykane na co dzień na drogach, opuszczą swoje garaże, aby stworzyć najpiękniejsze otwarcie sezonu dla wszystkich motoryzacyjnych pasjonatów.

Motoryzacyjna podróż w czasie

Zwiedzając dwie hale EXPO XXI, wypełnione rozmaitymi pojazdami, goście zobaczą pełen przekrój motoryzacyjnej historii Polski i świata. Jednym z nich będzie m.in. francuski autobus Somua, który kursował po Warszawie w latach 1928-1939.

Udział w tegorocznej odsłonie Auto Nostalgii potwierdziło już wielu wystawców, którzy wspólnie zadbają o stworzenie wyjątkowej ekspozycji. Na liście wystawców możemy znaleźć m. in. Porsche Club Poland, Klub Zabytkowych Mercedesów Polska, muzea motoryzacyjne oraz prywatnych kolekcjonerów.

Pełna lista wystawców dostępna jest pod TYM linkiem.

Klasyki na sprzedaż

Wzorem poznańskiego Retro Motor Show, Auto Nostalgia będzie wydarzeniem, podczas którego można nie tylko podziwiać, ale również zakupić swojego wymarzonego klasyka. O tę część wystawy zatroszczy się Giełda Klasyków, będąca regularnym gościem wydarzeń organizowanych przez Grupę MTP.

Podczas targów Auto Nostalgia na zwiedzających czeka niezwykle szerokie spectrum pojazdów. Na EXPO XXI w strefie Giełdy Klasyków dostępnych będzie 10 wozów pochodzących z ich garażu, których roczniki zaczynają się już od lat 60-tych, a kończą na roku 2002. Zwłaszcza ten rocznik powinien przykuć szczególna uwagę uczestników targów, ponieważ pochodzą z niego dwie, nieprezentowane jeszcze nigdzie Alfy Romeo
z 24-zaworowymi silnikami 3.0 V6 Busso.

Swój debiut odnotuje także Alpine A610 Turbo z 1992 roku (zaledwie 818 wyprodukowanych sztuk). Coś dla siebie znajdą również miłośnicy Jaguarów, który z pewnością ucieszy obecność XJ 12 5.3 z 1977 roku oraz XJR z 1995.

Ekspozycję Giełdy Klasyków uzupełnią auta prezentowane przez ich przyjaciół. Wiele z nich do samego końca pozostanie niespodzianką, choć już dziś potwierdzono obecność łącznie 30 samochodów, wśród których pojawią marki francuskie, włoskie, niemieckie, czy nawet szwedzkie.

Czym jeździli bohaterowie filmów?

Auto Nostalgia to prawdziwa gratka nie tylko dla fanów motoryzacji, ale również miłośników kina. Targową ekspozycję wypełnią liczne modele znane z dużego i małego ekranu. Pojawi się elegancki Pontiac z „Vabank”, którym jeździł filmowy Kwinto, Austin-8 prosto z planu „Dywizjonu 303”, dostojna Praga z „Kariery Nikodema Dyzmy” i „Czasu honoru”. Na czerwony dywan wjedzie również KDF ze „Stawki większej niż życie”, Buick z „Jutro idziemy do kina” oraz Horch z „Katynia” i „Wojennych dziewczyn”. Ich obecność będzie możliwa, dzięki zaangażowaniu Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Limuzyny znanych osób

Na targach można będzie zobaczyć na własne oczy klasyki, które niegdyś należały do osób ze świata kultury i polityki. Uczestnicy Auto Nostalgii zobaczą m .in.  jedyny w naszym kraju model Buick Skylark, którym w powojennej Polsce jeździł były premier Józef Cyrankiewicz. W 1951 roku, podczas budowy Pałacu Kultury i Nauki, na zlecenie Józefa Stalina wyprodukowano i przysłano do Polski ZIS 110 Cabrio. Auto było wykorzystywane m.in. w pochodach pierwszomajowych oraz do przyjmowania gości zagranicznych. Jego również będzie można podziwiać na EXPO XXI.

Auto Nostalgia 2022 już w ten weekend

Tegoroczna odsłona targów Auto Nostalgia odbędzie się w dniach od 23 do 24 kwietnia na EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach od 10:00 do 17:00. Bilety na wydarzenie są dostępnena platformie biletowej ToBilet.pl. Sprzedaż będzie również prowadzona na miejscu w kasach.