TANIEJ❗

Niższe ceny biletów tylko do 5.10! 💰  

Rekordowa ekspozycja Agencji Mienia Wojskowego

Podziel się

W ostatni weekend października Agencja Mienia Wojskowego weźmie udział w kolejnej edycji Retro Motor Show na Międzynarodowych Targach Poznańskich i zaprezentuje militarne miasteczko o powierzchni 350m2!

Bilety Bilet specjalny! Co, gdzie, kiedy? Katalog Wystawców

Rekordowa powierzchnia wystawiennicza - ponad 350m2 militarnego miasteczka ze specjalną ofertą kultowego asortymentu. Tak zapowiada się stoisko Agencji Mienia Wojskowego, które zlokalizowane będzie w hali nr 8. Dla miłośników zabytkowej motoryzacji nie lada gratką będą wojskowe pojazdy, które ze swoich zasobów specjalnie na tę okazję udostępnią Muzeum Broni Pancernej i Muzeum Uzbrojenia. Razem z Agencją miasteczko militarne będzie również tworzyć 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Szeregi Agencji zasili także Stowarzyszenie Sportów modelarskich Herkules III z Poznania.

 

Retro Motor Show 2022

Jedną z zaprzyjaźnionych z Agencją Mienia Wojskowego instytucji jest Muzeum Broni Pancernej - poznański oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Szefem Muzeum jest ppłk Tomasz Ogrodniczuk, który wraz z grupą pasjonatów przez lata gromadził wycofywany ze służby sprzęt, czołgi i wojskowe pojazdy. Początek XXI wieku to okres dynamicznego rozwoju kolekcji, która obecnie liczy ponad 70 różnego typu wozów bojowych, czołgów i samobieżnych dział pancernych. W skład kolekcji wchodzą także transportery opancerzone oraz samochody, w tym limuzyny pancerne.


Niepowtarzalne na europejską skalę zasoby muzeum na bieżąco powiększane są o unikatowe egzemplarze z czasów między innymi II wojny światowej. W zbiorach znajdują się eksponaty, które zanim zostały odnalezione i wydobyte przez pasjonatów militariów, przez lata spoczywały w bagnach i rzekach.


Muzeum Broni Pancernej w tegorocznej edycji targów zaprezentuje dwa pojazdy. Pierwszy z nich to samochód pancerny GM MK I „FOX” o masie, 7,8 tony, który jako jedyny w Polsce i unikatowy w skali światowej eksponat w stanie jezdnym w grudniu 2020 roku trafił do muzeum. Samochody „FOX” były produkowane w latach 1942-1943 przez kanadyjską filię firmy General Motors. Pojazdy tego typu wykorzystywane były przez wojska alianckie w Indiach i we Włoszech. Wśród jego użytkowników był również polski 15 Pułk Ułanów Poznańskich czy pułk rozpoznawczy 5 kresowej Dywizji Piechoty. Prezentowany na targach model pozyskany został z sycylijskiego składowiska bazy wojskowej. Wstępny remont przeprowadzili renowatorzy muzeum Broni Pancernej.

 

Retro Motor Show 2022

 

Drugim z zaprezentowanych przez Muzeum Broni Pancernej pojazdów będzie Chevrolet C-60S (Canada) wyprodukowany 24 grudnia 1942 roku przez General Motors of Canada LTD. To pojazd, wykonany na zamówienie Armii Brytyjskiej, który trafił do jednostek artylerii w Afryce Północnej jako zaplecze techniczne na początku 1943 roku. Prezentowany egzemplarz przez 52 lata stał nieużywany, co pozwoliło na odrestaurowanie go i zachowanie oryginalnego wyglądu w 95-ciu procentach. Odwiedzający targi będą mieli okazję obejrzenie z bliska jedynego w takiej wersji egzemplarza w Polsce! Właścicielem pojazdu, Pan Grzegorz Frąckowiak pozyskał go na terenie Belgii. Prezentowany egzemplarz uczestniczy w wielu pokazach m.in. podczas uroczystości 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego.

Retro Motor Show 2022

Muzeum Uzbrojenia z poznańskiej Cytadeli, które również dołączy do stoiska Agencji, mieści się na terenie dawnego XIX-wiecznego Fortu Winiary. Otwarte zostało 9 maja 1965 roku. Obecnie, kierowane jest przez kustosza Krzysztofa Jankowiaka i stanowi oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. We wnętrzach Muzeum prezentowana jest wystawa stała poświęcona walkom o Poznań w styczniu i lutym 1945 roku. Organizowane są również wystawy czasowe poświęcone uzbrojeniu i oporządzeniu wojskowemu XIX i XX wieku. Na szczególną uwagę w zbiorach muzeum zasługuje Kolekcja Sprzętu Ciężkiego, której początki sięgają kwietnia 1964 roku. Wówczas decyzją Dowództwa Wojsk Lotniczych w Poznaniu przekazano do tworzonego Muzeum liczne egzemplarze sprzętu wojskowego użytkowanego w jednostkach polskich tak w czasie drugiej wojny światowej, jak i zaraz po jej zakończeniu.


Podczas tegorocznych Targów Retro Motor Show Muzeum Uzbrojenia zaprezentuje cztery swoje pojazdy na powierzchni ponad 150 m2. Ciekawostką będzie oryginalny czołg średni T-34-85 - wyprodukowany w 1944 roku w fabryce nr. 122 w Gorki. Jest to kultowy czołg Frontu Wschodniego II wojny światowej. Historia tego jednego z około 80 tysięcy wyprodukowanych egzemplarzy nie jest znana. Wiadomo jednak, że został on przekazany do muzeum w 1975 roku przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu jako eksponat. W 2012 roku wyremontowano wnętrze tego ważącego ponad 32 tony czołgu i obecnie jest on pojazdem w pełni sprawnym.

 

Retro Motor Show 2022

 

Kolejną ciekawostką na targach będzie wyrzutnia rakietowa BM-13 "Katiusza" - najsłynniejsza broń rakietowa II wojny światowej, zamontowana na amerykańskiej ciężarówce Studebaker US-6. Pojazd wyprodukowano w 1944 roku. 

 

Retro Motor Show 2022

 

W tym samym roku powstał lekki samochód ciężarowy Dodge WC-52 - amerykański pojazd wielozadaniowy. Z kolei GAZ-69 to wielozadaniowy pojazd Układu Warszawskiego, szeroko używany po wojnie w Wojsku Polskim. Potocznie nazywany jest "Gazikiem". Pojazd, udostępniony z kolekcji prywatnej Agnieszki i Tomasza Banasiów, uczestniczy w większości wydarzeń muzealnych, również prezentowany jest na targach..

 

Retro Motor Show 2022

 

W miasteczku militarnym Agencji Mienia Wojskowego pierwszy raz na targach Retro Motor Show do grona wystawców dołączy Stowarzyszenie Sportów Modelarskich Hercules III Poznań. Stowarzyszenie zrzesza modelarzy z Poznania, których pasją jest budowanie modeli samolotów, śmigłowców, czołgów, statków i samochodów. W Stowarzyszeniu dzieci i młodzież uczą się technik modelarskich pod okiem doświadczonej kadry instruktorów. Organizacja popularyzuje modelarstwo jako formę spędzania wolnego czasu. Wszystkich fanów modelarstwa serdecznie zapraszamy na stoisko Agencji, gdzie Stowarzyszenie zaprezentuje kilkanaście „retro – modeli” w pięknych oszklonych gablotach.

 

Retro Motor Show 2022

 

Na stoisku Agencji Mienia Wojskowego nie zabraknie również jednostek wojskowych, w tym zaprzyjaźnionej 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Stanisława Taczaka. Brygada kontynuuje tradycje powstańców wielkopolskich i innych formacji ochotniczych i konspiracyjnych z lat 1918-1946. Żołnierze zaprezentują motocykle i quady oraz ubiór wojskowy w pełnym wyposażeniu. 

 

Retro Motor Show 2022

 

W niebieskim namiocie sprzedażowym można będzie kupić sprzęt i odzież wojskową. W ofercie znajdą się kurtki wyjściowe Marynarki Wojennej, swetry oficerskie wojsk lądowych czy czapki futrzane wojsk lądowych i wojsk lotniczych. Coś dla siebie (np. kanistry stalowe 20l, czy lejek do kanistra) będą mogli znaleźć fani motoryzacji. Nie zabraknie też zestawów do konserwacji obuwia z logo WP oraz manierek w pokrowcu wz. 93.

 

Kup bilet