Trzy wyjątkowe dni w klimacie retro! Powrót do przeszłości jakiego nie było!

Podziel się

To było najpiękniejsze zamknięcie sezonu motoryzacyjnego. Targi przez trzy dni odwiedziło 29 733 zwiedzających!

Największe perły klasycznej motoryzacji kolejny raz zawitały do Poznania. To była wyjątkowa okazja dla miłośników klasyków by spotkać się i w niezwykłych okolicznościach świętować finał sezonu 2022. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, bo przez 3 dni targi odwiedziło aż 29.733 osób!

Wybitna ekspozycja

Przez trzy ostatnie dni Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się centrum zabytkowych pojazdów, przyciągając uwagę wszystkich miłośników klasyki, którzy mogli podziwiać modele pochodzące z najróżniejszych epok i zakątków Polski, jak i świata.

Retro Motor show 2022

Niemal 200 wystawców na 35.000m2 na czele z Automobilklubem Wielkopolskim, Automobilklubem Bytowskim, Klubem Zabytkowych Mercedesów, Classic Volvo Club, Giełdą Klasyków czy Muzeum Wena przygotowali zapierającą dech w piersiach ekspozycję. Wisienką na torcie i rewelacyjnym uzupełnieniem była obecność indywidualnych kolekcjonerów, którzy zaprezentowali krywane w garażach samochody i motocykle, często mające blisko 100 lat!

Retro Motor Show 2022

Tegoroczna ekspozycja liczyła ponad 880 pojazdów! Najstarszym pojazdem, jaki został zaprezentowany był Renault AX z 1906 roku, posiadające w 75% oryginalne części. Niewątpliwą atrakcją była też wystawa Porsche Club Poland - zaprezentowali ikonę segmentu grand tourismo, model Porsche 928.

Retro Motor Show 2022

Wiele emocji wzbudzał też Armstronga Siddley z 1927 roku - to prawdopodobnie jedyny egzemplarz w Polsce. Nie sposób było przejść obojętnie obok BMW Isetty 1955 roku od Giełdy Klasyków, która przyciągała spojrzenia zwiedzających swoim nietypowym wyglądem. Citroen Oldtimer Club Polska zaprezentował jedyną w Polsce przedwojenną taksówkę - Citroën AC4 z 1930 roku. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się Maserati Quattroporte z 1981 roku, którym jeździł włoski rząd i... mafia.

Retro Motor Show 2022
Retro Motor Show 2022

Retro Motor Show to nie tylko samochody i motocykle, ale też pojazdy militarne, wozy strażackie oraz zabytkowe autobusy. O bogatą ekspozycję zadbała m.in. Agencja Mienia Wojskowego czy MPK.

W starym kinie...

Retro Motor Show to prawdziwa gratka nie tylko dla fanów zabytkowej motoryzacji, ale również miłośników starego kina. Targową ekspozycję wypełniły liczne modele znane z dużego i małego ekranu. Zaprezentowano pojazdy z takich filmów jak: "Jack Strong","Zmiennicy", "Sensacje XX wieku", "Most Szpiegów" czy "O jeden most za daleko".

Oprócz moto-gwiazd swoją obecnością zaskoczył wszystkich sam Jacek Żytkiewicz, kultowa postać z serialu "Zmiennicy", w którą wcielił się Mieczysław Hryniewicz. Zwiedzający mogli porozmawiać z p. Mieczysławem i zdobyć wspólną fotkę czy autograf. Nie inaczej jak w asyście legendarnego WPT 1313!

Retro Motor Show 2022

Klasyki na sprzedaż

Retro Motor Show to idealna okazja nie tylko do podziwiania zabytkowych pojazdów, ale również do ich zakupu. Zarówno Giełda Klasyków, jak i wystawcy indywidulani zadbali o atrakcyjną ofertę, która spotkała się z pozytywnym odbiorem i sporym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Retro Motor Show 2022

Akademia Renowacji

Ważnym miejscem na Retro Motor Show była strefa Akademia Renowacji. Na Scenie Głównej zasiedli miłośnicy klasyki, zarówno tej profesjonalnej, jak i amatorskiej. Spotkali się tu przedstawiciele klubów, stowarzyszeń, automobilklubów, muzeów, a także indywidualni miłośnicy zabytków, dla których klasyczne pojazdy już dawno przestało być zwykłym hobby, a stały się życiem. Nie zabrakło inspirujących rozmów, emocjonujących historii i wspomnień, od których niejedna łza zakręciła się oku! Debatom i dyskusjom nie było końca - aż można było odnieść wrażenie, że doba za krótka, by o wszystkich porozmawiać! 

Najlepsze stoisko, najlepszy pojazd

Stałym punktem targów są nagrody przyznawane dla najlepszych pojazdów oraz stoisk obecnych na wydarzeniu w ramach konkursu Retro Motor Show Awards! Kapituła konkursowa wyłoniła tegorocznych zwycięzców w dwóch kategoriach:

W kategorii "POJAZD" nagrody otrzymali:

  • Classicauto za BMW 328W
  • BRW Bracia Goźlińscy za Dodge Viper
  • Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie za Jelcza Oława

W kategorii "STOISKO" nagrodzeni zostali:

  • Automobilklub Wielkopolski
  • Klub Zabytkowych Mercedesów
  • Klub Syren i Warszaw
Retro Motor Show 2022
Retro Motor Show 2022

Muzyka, taniec, śpiew...

Nie sposób nie wspomnieć o dodatkowych atrakcjach przygotowanych przez wystawców. To one fenomenalnie dopełniły klimat spotkania i pozwoliły prawdziwie przenieść się w czasie! Występy zespołu Retro Hobby Band i potańcówki przy jego akompaniamencie, muzyka na żywo w strefie Automobilklubu Wielkopolskiego czy pełna kolorowych ubrań Retro Szafa sprawiły, że zwiedzający jeszcze mocniej poczuli ducha poprzednich epok.

Fotorelację z tegorocznej edycji Retro Motor Show można obejrzeć >>>TUTAJ<<<

Kolejna podróż w czasie już wiosną!

Retro Motor Show zaplanowana jest na jesień 2023, ale na kolejne emocje miłośnicy zabytkowych pojazdów nie muszą tyle czekać! Już 22-23 kwietnia na warszawskim EXPO XXI odbędzie się Auto Nostalgia, na którą już dziś serdecznie zapraszamy!