Zobacz co zaprezentuje Automobilklub Bytowski

Podziel się

Po raz pierwszy będziemy gościć na targach Automobilklub z Bytowa. Zaprezentują kilka wyjątkowych perełek. Zobacz co dla Ciebie przygotowali!

Automobilklub Bytowski powstał w 2016 r. jako "Towarzystwo Miłośników Pojazdów Zabytkowych i Klasycznych Byt-Kar".

W 2019 r. stowarzyszenie zmieniło nazwę na Automobilklub Bytowski" wchodząc jednocześnie w struktury Polskiego Związku Motorowego. Choć klub jest młodą organizacją, to jego członkowie od wielu lat są pasjonatami motoryzacji. Obecnie klub skupia ponad 50 czynnych członków. Jednym z pierwszych statutowych działań było ratowanie klasyków od złomowiska.

W 2019 r. stowarzyszenie zmieniło nazwę na Automobilklub Bytowski" wchodząc jednocześnie w struktury Polskiego Związku Motorowego. Choć klub jest młodą organizacją, to jego członkowie od wielu lat są pasjonatami motoryzacji. Obecnie klub skupia ponad 50 czynnych członków. Jednym z pierwszych statutowych działań było ratowanie klasyków od złomowiska.

Klub skupia osoby, które posiadają samochody i jednoślady. Jest także kilku kolekcjonerów mogących pochwalić się ciekawymi eksponatami. Jedni są wierni wschodniej motoryzacji, inni kochają klasyki zachodnie. Nie brakuje także miłośników pojazdów o zacięciu sportowym. Rodzynkiem w całym gronie jest czołowy w kraju i na świecie specjalista od stuntu motocyklowego, a ostatnio także drifftu.

Członkowie klubu nie tylko jeżdżą na wystawy i zloty ale również sami organizują cykliczne wydarzenia. Sztandarową imprezą jest Wystawa Pojazdów Zabytkowych i Klasycznych na bytowskim rynku. Z roku na rok rośnie prestiż tego wydarzenia. Siódma edycja odbędzie się 10 lipca 2022 r.

 

Ponadto klub ma za sobą organizację trzech edycji Rajdu Dan-Car. Pierwsza odbyła się w maju 2019 r. Wówczas kilkanaście pojazdów, głównie z bloku wschodniego wybrało się do miejsc narodzin Wartburga, Simsona i Trabanta, czyli do Eisenach, Suhl i Zwickau.

Druga edycja mimo przeszkód związanych z pandemią i przekładanych terminów ostatecznie odbyła się w sierpniu 2020 r. i była skierowana w kierunku południowych sąsiadów, gdzie w Mlada Boleslav zapoznano się z historią Skody, a także Jawy w Rabakov.

Trzecia - tegoroczna edycja rajdu skierowała się w stronę Skandynawii. Bytowscy miłośnicy odwiedzili Trollhattan, gdzie mieści się muzeum Saaba, następnie Göteborg odwiedzając Volvo. W drodze powrotnej przez wielkie mosty mijając Danię, miłośnicy klasycznej motoryzacji spędzili dwa dni w Wolfsburgu, gdzie nie można było ominąć miejsc związanych z Volkswagenem. W sumie docelowych punktów w trzech edycjach rajdu było znacznie więcej. Automobilklub Bytowski włącza się do organizacji wielu imprez o charakterze lokalnym popularyzując miłość do klasyków. Nie brakuje także imprez charytatywnych i edukacyjnych.

 

A oto wybrane klasyki, które zaprezentują na Retro Motor Show 2021!

 • Nissan 350Z (2003 r.) 3,5L V6 287 KM. Jest świetnie zrobiony z dbałością o każdy drobiazg.
 • Audi Coupe Sport GT (1986 r.), zwraca na siebie uwagę na każdej wystawie, przez chwilę stał w berlińskim Classic Remise, a niedawno wrócił z Rajdu Dan-Car
 • Trabant 601 (1981 r.) RS stylizowana na DDR-owską rajdówkę. Ten pojazd pokonał trasę z Bytowa do miejsca narodzin Trabantów w saksońskim Zwickau
 • Trabant 1.1 Universal trabi#73 (1991 r.) - jedyny, który pokonał trasy trzech Rajdów Dan-Car.
 • Fiat 125p (1990 r.) 1,6. Bardzo zadbany egzemplarz
 • Volkswagen Golf MKI cabrio (1991 r.) 1.8 benzyna
 • Wartburg 1.3 (1989 r.) Uczestnik drugiej edycji Rajd-Dan-Car
 • Volkswagen Garbus w stanie fabrycznym
 • Fiat 126p Bosmal - zachowany w oryginale
 • Citroen 2CV - jeden z wielu należących do znanego bytowskiego miłośnika tej marki, Witolda Diuga
 • Mercedes Benz 123 200 benzyna (1983 r.), tapicerka z oryginalnej wełny wielbłąda
 • Polonez Caro (1997 r.) stylizowany na narodowe barwy z chopinowskim akcentem
 • Fiat 126 p w stanie idealnym
 • Volkswagen Scirocco GTI (1991 r.). Zwycięzca wielu konkursów. Odrestaurowany z gustem, m.in.: customowe felgi, wydech i zawieszenie
 • Mercedes Benz 1601 "kaczka" 2,3 benzyna (1986 r.). Przebieg jedyne 67 tys. km. Stan idealny. Wnętrze ze zrobionym audio.
 • Łada Sypiona